Рейтинг: 3.00
(2203)
Начало
Новини
Външно оценяване 7 клас 2013
Външно оценяване 2014
Външно оценяване 2015 г.
Целодневно обучение
Проект УСПЕХ
Какво е ЖИВОТЪТ?
Какво е ЩАСТИЕ?
Какво е ЛЮБОВ?
За град Ловеч
Изгледи от един малък, но красив град
Опознай БЪЛГАРИЯ
За патрона на училището
История на училището
Нашите учители
Седмично разписание 2срок
Календарен график
ЕТИЧЕН КОДЕКС на работещите с деца
Наши приятели
Oпознай света
Изумително
Безопасна работа в Интернет
Информационни технологии
Любопитно в областта на ИТ
Страница за РОДИТЕЛИ
За отношенията деца - родители
Страница за УЧИТЕЛИ
ПРАВАТА на детето
Конституция за тийнейджъри
За любознателните
НАЙ-......
Съвети
Годишен хороскоп
Какво означава името ти
Именни дни
Цвете на месеца
НАРОДНИ ПОСЛОВИЦИ И ПОГОВОРКИ
Любопитно за животните
Познавате ли това растение?
За любопитните
Още интересно
Други интересни факти
Албум на училището
Календар
Логопедичен кабинет
Интересни и полезни САЙТОВЕ
От тук можеш да научиш повече за ЕС
Творби на младите художници
Анкета
За контакти
Видео


Коментари На днешният ден.... Профил на купувача

Любопитно за животните / Животни архитекти

14 Декември 10, 22:34 / Автор: iskamdaznam.com
Животни архитекти
Термити

Термитите са изумителни създания. Царицата им е 30 пъти по-голяма от обикновените войници и работници и снася по 30 яйца на минута. Въпреки малкия си размер, те строят едни от най-големите структури в животинското царство. 10-сантиметровите създания изграждат 8-метрови структури с диаметър 12 метра, които тежат стотици тонове. Това е все едно човек да построи къща висока 1400 метра. И тук говорим само за това, което се вижда над земята. Термитите могат да копаят на 70 метра дълбочина.

Сипка

Така наречената социална сипка е едно от най-единните животни в небето. Те обединяват сили и превземат цели дървета, върху които правят нещо като птичи апартамент. Вместо да си правят отделни гнезда, повече от 300 двойки сипки се събират и строят огромни гнезда, които се простират на 8 метра дължина и 1.5 метра височина. В тях си има “стая” за всяка двойка.

Голи къртици

Голите къртици са наричани с много имена, включително и “пясъчни кученца”, което предполага, че са сладки и дружелюбни животинчета. Всъщност те са уникално не социални сред бозайниците. В това отношение са като мравките, пчелите и термитите, само че са доста по-големи и грозни. В допълнение към това, те са коравосърдечни и не чувстват абсолютно никаква болка. До 100 такива къртици живеят заедно в подземно убежище, което са си изкопали с непропорционално големите си зъби. Голите къртици живеят до 28 години и колониите им се хранят с грудките на растенията, които тежат 1000 пъти повече от самата къртица.

Мравки

Най-голямата мравешка колония откривана някога се простира на 6500км. през Европа. Предполага се че в огромната колония живеят милиарди мравки. Всеки знае, че мравките са невероятни строители, които могат да вдигат неща, много по-тежки от самите тях, но малко хора са виждали какво представляват подземните им домове.

 

Ручейник

За разлика от другите интересни животни, къщата на ручейника не е огромна мегаструктура. Използвайки подръчни материали – от пясък и черупки до клонки и боклуци – ларвата на този подводен архитект си прави мобилен дом, за защита и камуфлаж. Така когато дойде времето, те изплуват на повърхността на водата, разперват криле и отлитат.

Бобри

Най-дългият бобров бент в света се разпростира на 850 метра и съществува повече от 100 години. От въздушните снимки се вижда, че поне две боброви семейства са работили по бента.



Паяци

Хиляди паяци от 20 различни вида са работили заедно, за да направят тази удивителна 180-метрова мрежа. Това е силно необичайно поведение за паяците, които обикновено се борят за територията и плячката си, предпочитат да изяждат враговете си и строят собствени мрежи. В този случай обаче, рекордните дъждове са причината за изобилие от насекоми и паяците са предпочели да си помагат, вместо да се бият. Още по-изумителното е, че те не само са построили мрежата, но са я и поправяли три пъти след като е била разрушавана от вятъра и дъждовете.




Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1264