Рейтинг: 3.00
(2203)
Начало
Новини
Външно оценяване 7 клас 2013
Външно оценяване 2014
Външно оценяване 2015 г.
Целодневно обучение
Проект УСПЕХ
Какво е ЖИВОТЪТ?
Какво е ЩАСТИЕ?
Какво е ЛЮБОВ?
За град Ловеч
Изгледи от един малък, но красив град
Опознай БЪЛГАРИЯ
За патрона на училището
История на училището
Нашите учители
Седмично разписание 2срок
Календарен график
ЕТИЧЕН КОДЕКС на работещите с деца
Наши приятели
Oпознай света
Изумително
Безопасна работа в Интернет
Информационни технологии
Любопитно в областта на ИТ
Страница за РОДИТЕЛИ
За отношенията деца - родители
Страница за УЧИТЕЛИ
ПРАВАТА на детето
Конституция за тийнейджъри
За любознателните
НАЙ-......
Съвети
Годишен хороскоп
Какво означава името ти
Именни дни
Цвете на месеца
НАРОДНИ ПОСЛОВИЦИ И ПОГОВОРКИ
Любопитно за животните
Познавате ли това растение?
За любопитните
Още интересно
Други интересни факти
Албум на училището
Календар
Логопедичен кабинет
Интересни и полезни САЙТОВЕ
От тук можеш да научиш повече за ЕС
Творби на младите художници
Анкета
За контакти
Видео


Коментари На днешният ден.... Профил на купувача

Опознай БЪЛГАРИЯ / Занаяти, творящи красота

19 Април 08, 00:21 / Автор: art.bg
Грънчарство
Един от най-старите занаяти, познати на човечеството, е гранчарството. То се развива от най-дълбока древност и по българските земи, като подпомага човека в неговото оцеляване. Според данни от археологически разкопки още в началото на новожелязната епоха траките са познавали крачното грънчарско колело. Това е и време на интензвни културни и търговски контакти с древне Гърция, което предопределя и влиянието на елинските майстори върху грънчарските произведения на траките. Керамичното им производство се разнообразило значително, когато се съчетало с традициите, които донесли славяните и прабългарите.
     Забележително явление в историята на керамиката е рисуваната преславска керамика от втората половина на IX и началото на X век. Тази първа по рода си в Европа предфаянсова керамика е пренесена в България от майстори от Близкия изток. Изработените тук облицовачни керамични плочи оттук поемат своя път към Стария континент.
     Особено интензивно е развитието на керамиката през XII - XIV век. Сега се появява и сграфито керамиката - глазирана, двойно изсечена керамика. Тя е изпъстрена с геометрични растителни мотиви, по-рядко се срещат животински и човешки фигури. В колорита преобладават зелените, жълтите и кафявите тонове. 
     След упадъка на керамичното производство в първите векове на османското владичество, то отново процъфтява на XVII и XIX век. Грънчарски работилници има в почти всички по-големи селища - Габрово, Бусинци, Троян, Айтос, Пирот и др.
     Многобройното разнообразие от керамични съдове може да бъде групирано по следния начин - кухненски съдове (гърнета, тави), трапезни съдове (крондири, чинии), обредни съдове (сватбарски стомни), стопански съдове и др. Украсата е тясно свързана с формите на керамичните съдове и тяхното предназначение. Най-богато са украсени тези, които се правят за сватби и различни обреди. Най-разпространените начини за украсяване са линеарните, разноцветни изображения, които се нанасят или върху естествено опечената глина или върху изцяло боядисани съдове. Срещат се често и релефни изображения от глина на розети, цветя и животински фигури. Всичко това може да бъде съчетано с украсо от разноцветни глазури.
     Керамичните съдове са едно от най-богатите културни наследства на българския народ. В тях са въплатени многовековните традиции, какато и усета за красота и самобитността на предците.



Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1034