Рейтинг: 3.00
(2203)
Начало
Новини
Външно оценяване 7 клас 2013
Външно оценяване 2014
Външно оценяване 2015 г.
Целодневно обучение
Проект УСПЕХ
Какво е ЖИВОТЪТ?
Какво е ЩАСТИЕ?
Какво е ЛЮБОВ?
За град Ловеч
Изгледи от един малък, но красив град
Опознай БЪЛГАРИЯ
За патрона на училището
История на училището
Нашите учители
Седмично разписание 2срок
Календарен график
ЕТИЧЕН КОДЕКС на работещите с деца
Наши приятели
Oпознай света
Изумително
Безопасна работа в Интернет
Информационни технологии
Любопитно в областта на ИТ
Страница за РОДИТЕЛИ
За отношенията деца - родители
Страница за УЧИТЕЛИ
ПРАВАТА на детето
Конституция за тийнейджъри
За любознателните
НАЙ-......
Съвети
Годишен хороскоп
Какво означава името ти
Именни дни
Цвете на месеца
НАРОДНИ ПОСЛОВИЦИ И ПОГОВОРКИ
Любопитно за животните
Познавате ли това растение?
За любопитните
Още интересно
Други интересни факти
Албум на училището
Календар
Логопедичен кабинет
Интересни и полезни САЙТОВЕ
От тук можеш да научиш повече за ЕС
Творби на младите художници
Анкета
За контакти
Видео


Коментари На днешният ден.... Профил на купувача

Любопитно за животните / За делфините

03 Април 08, 15:01 / Автор: admin
Оше интерсно за делфините

Делфините (Delphinidae) са семейство водни животни. Името им произхожда от гръцкото δελφίς, значещо “с утроба”. Погрешно се счита, че те са риби — всъщност са бозайници. Приема се, че са се развили преди 10 милиона години, през периода на Миоцена.
Счита се, че делфините са едни от най-интелигентните същества на Земята. Мозъчната им кора е силно нагъната подобно на човешката.

Способности.

# Могат да плуват с 40 км/ч. Кожата им е уникална. Всеки 2 часа тя се сменя, но досега никой не е подозирал, че целта на тази подмяна е да позволи на бозайниците да развиват по-големи скорости с по-малко усилия. Изследователи от Kyoto Institute of Technology, Япония, са направили компютърен модел които да симулира съпротивлението на водата срещу кожата на делфините. За да е точен модела, учените трябва да симулират всяко парченце кожа и начина по който се отделя от тялото на морския бозайник. Професор Хагивара установяват, че меката, вълнообразна и пръхлива кожа на делфините е идеалният метод за намаляването на водното съпротивление.

# Имат остро зрение еднакво в и извън водата, и техният слух е превъзхождащ човешкият. Въпреки че имат малки ушни отвори на всяка страна на главата, се предполага, че подводното чуване, ако не изцяло, то предимно, се осъществява с долната челюст, която препраща вибрациите към средното ухо. В допълнение към зрението си делфините могат да локализират обектите и посредством ехо. Те излъчват и обработват до 700 щракащи звука в секунда, за да уловят размера и местоположението на обекти, намиращи се на стотици метри. Тази възможност е безценна под водата, където видимостта е ограничена. Използвайки ехолокация, един делфин може да различи обектите, при разлика в размера на обема или повърхността минимум до 10%, дори и в шумна среда

# За да издават звуци, с които общуват помежду си, делфините използват отвора, през който дишат, защото нямат гласни струни като човека. Тези звуци са много разнообразни, но учените все още не са ги разшифровали. Те смятат, че делфините си говорят, но още не са разгадали езика им.

# Могат да изпразнят и напълнят отново белите си дробове за по-малко от 0,2 секунди. При дишането въздухът излиза през носовия отвор със скорост над 160 км/ч. Делфините трябва да бъдат в съзнание, за да дишат. Докато спят, само едната половина от мозъка им е в безсъзнание, едното им око е отворено и те плават на повърхността.

# Учените са установили, че делфините в Австралия използват оръдия на труда и предават уменията си на малките, разкрива сп. “Ню Сайънтист”. Това е първият потвърден случай на културен обмен сред морските бозайници. Понеже нямат ръце, делфините са ограничени във възможностите си да използват оръдия на труда, но някои от тези бозайници, обитаващи водите на Shark Bay (Заливът на акулите), са намерили начин да отчупват морски гъби от дъното и да ги надяват на муцуните си, за да ги използват по време на лов. Убедени сме, че те използват гъбите като своего рода “ръкавица”, предназначена да предпазва сетивността на муцуните им, докато търсят плячка в близост до дъното - потвърждава Майкъл Крютцен, бивш служител на университета в Ню Саут Уелс, Сидни, а сега от университета в Цюрих, Швейцария. Повечето от гъбите са плоски, но делфините си служат с конусовидни, които не биха паднали от муцуните им. Мнозинството от делфините, които ги използват, са женски. Заключението на учените е, че в случая става дума за културно предавано умение, навярно чрез обучение на малките делфинчета от страна на майките им. Крютцен има предположение защо мъжките делфини не обичат да си служат с гъби. Те се интересуват повече от формирането на “съюзи” с други мъжки, отколкото от използването на гъби, уверява той. Мъжките делфини имат съвсем различен социален живот в сравнение с този на женските и това може би ги ограничава да “пилеят” прекалено много от времето си, за да се учат как да си служат с гъби.

# През 2001 г. делфините се присъединиха към категорията на шимпанзетата, орангутаните и хората като единствените същества, преминали теста с огледалото, който е приет като база за себеосъзнаване. Когато учените маркирали телата на двойка делфини на места, които те не могат да видят директно, водните млекопитаещи заставали срещу огледало и се извивали, за да покажат маркировката.

# Шведския морски биолог Пол Мангър твърди, че когато спят, делфини се въртят в кръг и посоката в която се въртят зависи от това в кое полукълбо на света се намират. Пол Мангър предлага. че това е доказателство че морските бозайници усещат в коя част на света се намират. Той е уверен, че морските бозайници имат шесто чувство.

# Размери средно 1,8 м дължина за Черноморските представители до 2,4 м за тези от Индийския океан.

# Понеже телата им са аеродинамични, за да могат да се движат бързо във водата, мъжките репродуктивни органи са разположени вътре в тялото. Телесната топлина обаче може да увреди спермата. Така че топлокръвните делфини са развили сложна сложна топлообменна система от преплетени вени и артерии. Вените, които пренасят охладената кръв от опашката, понижават температурата на преплетените артерии, които отвеждат по-топлата кръв към тестисите.

# Делфините имат вкус, но не и обоняние

Начин на живот.

# Делфините плуват на стада. Размерът на стадото варира в размер от няколко дузини до над 1 000 000. Групирането с други морски бозайници не е необичайно. Не е задължително делфин да принадлежи към определено стадо - всеки е свободен да го сменя.

# Делфинката ражда обикновено по едно малко. Раждането става с помощта на 2-3 женски “акушерки”. Веднага щом се роди малкото, майка му го избутва до повърхността на водата, за да си поеме въздух. Веднага след това делфинчето вече може да плува заедно с майка си.

# Ухажването при двойките представлява сбор от нежни милувки и докосвания, и предхожда половото сношение. Делфините подаряват на изгорите си букетче водорасли. Поднасянето на предмети като част от брачния ритуал е твърде рядко разпространено в света на животните. Досега бе наблюдавано само при шимпанзета. Фактът, че обичаят се регистрира у изолиран кръг речни делфини, обитаващи водни басейни във Венецуела, Бразилия и Боливия навежда на мисълта, че или се предава от поколение на поколение, или се е сформирал в различни групи независимо от останалите. Откритието може да докаже тезата, че делфините имат култура - по-точно, известно ненаследимо сложно умение, на което някои членове от популацията обучават другите и по такъв начин го предават от поколение в поколение. До момента културата се счита за отличителна черта на човека, несвойствена на други биологични видове.

# Много често подскачат над повърхността на водата, често изпълняват акробатични номера. Това им държание се счита за „играене“.

# Хранят се главно с малки пасажни риби - скумрия, аншоа, хамсия, кефал.

# Делфините са известни с това, че са дружелюбни към хората, обичат да ги приближават и игриво взаимодействат във водата. В древна Гърция делфините били приемани с гостоприемство, а следата им, оставена от плуването около кораб, се считала за добра поличба от мореплавателите.

# Нямат врагове способни да ги застрашат. В момента единствен “враг” са мощните сонари използвани от хората – изпадат в безсъзнание и умират от удавяне.


Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1