Рейтинг: 3.00
(2203)
Начало
Новини
Външно оценяване 7 клас 2013
Външно оценяване 2014
Външно оценяване 2015 г.
Целодневно обучение
Проект УСПЕХ
Какво е ЖИВОТЪТ?
Какво е ЩАСТИЕ?
Какво е ЛЮБОВ?
За град Ловеч
Изгледи от един малък, но красив град
Опознай БЪЛГАРИЯ
За патрона на училището
История на училището
Нашите учители
Седмично разписание 2срок
Календарен график
ЕТИЧЕН КОДЕКС на работещите с деца
Наши приятели
Oпознай света
Изумително
Безопасна работа в Интернет
Информационни технологии
Любопитно в областта на ИТ
Страница за РОДИТЕЛИ
За отношенията деца - родители
Страница за УЧИТЕЛИ
ПРАВАТА на детето
Конституция за тийнейджъри
За любознателните
НАЙ-......
Съвети
Годишен хороскоп
Какво означава името ти
Именни дни
Цвете на месеца
НАРОДНИ ПОСЛОВИЦИ И ПОГОВОРКИ
Любопитно за животните
Познавате ли това растение?
За любопитните
Още интересно
Други интересни факти
Албум на училището
Календар
Логопедичен кабинет
Интересни и полезни САЙТОВЕ
От тук можеш да научиш повече за ЕС
Творби на младите художници
Анкета
За контакти
Видео


Коментари На днешният ден.... Профил на купувача

Други интересни факти / Древни изобретения, неразгадани и до днес

Древни изобретения, неразгадани и до днес
22.02.15 00:02

Автор:http://fresh-science.com

 

 

През вековете различни цивилизации са разполагали със изобретения, които изглеждат съвременно и днес, и изумяват с гениалността си. Някои имат разработен съвременен еквивалент, макар и от скоро, но доста остават загадка.

 

Гръцки огън – мистериозното химическо оръжие

Византийската империя използва тази субстанция в морски битки от 7 до 12 век. Течността е изстрелвана с бронзови оръдия, и е известно, че гори във вода и може да се загаси единствено с оцет, пясък и урина. Гръцкия огън е широко разпространен, но и до днес не се знае какъв точно е бил химичния му състав. Византийската империя пази ревниво тайната, известна само на малцина. Така с времето рецептата е изгубена завинаги и все още няма точно пресъздаване.

 

 

Огъващо се стъкло

Три различни източника разказват са субстанция, позната като vitrum flexile, огъващо се стъкло, но това се оказва недостатъчно за доказване дали подобно нещо наистина е съществувало. Първи за това стъкло разказва Петроний (22 -66 г. сл. Хр.). Той описва майстор на стъкло, който представил на император Тиберий стъклен съд. Майстора хвърлил съда на земята в резултат на което съда не се счупил, а само се деформирал, а майстора го поправил с чукче. Изплашен за девалвацията на ценните метали, Тиберий нарежда майстора да бъде обезглавен и тайната на огъващото се стъкло да умре с него.

Плиний Стари (23-79 г. сл. Хр.) разказва същата история, като уточнява, че може да не е напълно вярна. Дион Касий, починал 235 г. сл. Хр., преразказва историята, но стъкларя според него е магьосник. Когато съда е хвърлен на пода, се счупва, а стъкларя го поправя с голи ръце.

През 2012 година компания за производство на стъкло представя своя прототип на огъващо се стъкло, наречено „Willow glass”. То е устойчиво на топлина и достатъчно огъващо се, за да може да се навива на руло. Оказва се изключително удобно за изработка на слънчеви панели.

Ако горкия римски стъклар наистина е изобретил vitrum flexile, то той е изпреварил времето си с няколко хилядолетия.

 


 

Противоотрова за всички отрови

Така наречения „универсален антидот“ срещу всички видове отрови, се твърди, че е бил изобретен от цар Митридат VI, цар на Понт (царувал 120-63 г. пр.н.е.), и усъвършенстван от личния лекар на император Нерон. Оригиналната формула е загубена, но според различни източници в състава на противоотровата влизали опиум, нарязани отровни змии и комбинация от малки дози отрови и техните противоотрови. Ценната субстанция е била наречена Митридатин, на името на откривателя си. Знае се, че Съветския Съюз е имал разработки за създаване на съвременен митрадитин.

 

 

Архимедов топлинен лъч

Гръцкият математик Архимед (около 287-212 г. пр.н.е.) разработил оръжие, което подпалва корабите на врага използвайки фокусирана слънчева светлина. През 2005 година студенти от Масачузетския технологичен институт пресъздават оръжието, използвайки огледала, и успяват да постигнат горене на кораб, но при напълно безоблачно време и неподвижен за 10 минути кораб. Опити правени с медни или бронзови полирани щитове, което вероятно е използвал Архимед, не са успешни. В два епизода „Ловци на митове“ се опитват да направят подобно оръжие, постигат известно овъгляване и ограничено запалване, но температурата не надвишава 210 градуса, а дървото гори при около 300.

През 2001 година е разработено топлинно оръжие, което използва микровълни за да проникне през кожата на жертвата, загрявайки я до около 50 градуса, създавайки усещането, за горене.

 

 

Римски цимент

Огромните структури от римско време, които са запазени и до днес, доказват предимствата, които има римския цимент пред съвременния, който показва знаци за разрушение след едва 50 години. Учени се занимават с римския цимент, за да открият тайната на неговото дълголетие. Оказва се, че тайната съставка е вулканична пепел.

Учени от университета в Калифорния описват колко невероятно комбинацията калций, алуминий, силикат и хидрат споява материала. Процеса на изработката също така отделя по-малко въглеродни емисии, от правенето на съвременен цимент. Недостатъците са, че римския цимент съхне по-бавно, и макар да издържа по-дълго, е по-чуплив от съвременния.

 

 
Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1028