Рейтинг: 3.00
(2203)
Начало
Новини
Външно оценяване 7 клас 2013
Външно оценяване 2014
Външно оценяване 2015 г.
Целодневно обучение
Проект УСПЕХ
Какво е ЖИВОТЪТ?
Какво е ЩАСТИЕ?
Какво е ЛЮБОВ?
За град Ловеч
Изгледи от един малък, но красив град
Опознай БЪЛГАРИЯ
За патрона на училището
История на училището
Нашите учители
Седмично разписание 2срок
Календарен график
ЕТИЧЕН КОДЕКС на работещите с деца
Наши приятели
Oпознай света
Изумително
Безопасна работа в Интернет
Информационни технологии
Любопитно в областта на ИТ
Страница за РОДИТЕЛИ
За отношенията деца - родители
Страница за УЧИТЕЛИ
ПРАВАТА на детето
Конституция за тийнейджъри
За любознателните
НАЙ-......
Съвети
Годишен хороскоп
Какво означава името ти
Именни дни
Цвете на месеца
НАРОДНИ ПОСЛОВИЦИ И ПОГОВОРКИ
Любопитно за животните
Познавате ли това растение?
За любопитните
Още интересно
Други интересни факти
Албум на училището
Календар
Логопедичен кабинет
Интересни и полезни САЙТОВЕ
От тук можеш да научиш повече за ЕС
Творби на младите художници
Анкета
За контакти
Видео


Коментари На днешният ден.... Профил на купувача

НАЙ-...... / Най-старите

Най-старите
06.02.14 18:24

Автор:http://showbg.blogspot.com/
 
 Най-старите живи същества на планетата

Възрастта на тези организми може да варира с няколко милиона години, но остава фактът, че те са най-старите живи неща на планетата. Постигнали са очевидно съвършенство в своята среда. Минават милиони години, а тези същества си задават въпроса: защо да го променяш, ако действа?

 

10. Martialis Heureka – 120 милиона години

 

Открит едва през 2000г в Амазонка, този вид мравка е известен още като мравката от Марс. Приличаща на миниатюрна оса, тази мравка не е като никоя друга и е най-старият вид, който все още населява Земята. Това, което я прави наистина страхотна е, че генетичният й код подсказва, че е сред първите видове, отделили се от основния, малко след като мравките са еволюирали от осите преди около 120 милиона години.

9. Есетра – 200 милиона години

 

Есетрата е преминала през забележително малко морфологични промени, което показва, че еволюцията им е бавна и им е спечелило статуса на живи фосили. Това се обяснява отчасти от толерантността й към големи вариации в температурата и солеността на водата, липса на хищници поради размера й и изобилие от храна.

8. Цефалокариди – 200 милиона години

 

Скаридата конска подкова има честта да бъде най-старият вид на Земята, останал непроменен цели 200 милиона години. С други думи, може да не е стара колкото следващите в списъка, но по нищо не се различава от фосила си.

7. Гинко – 270 милиона години

 

Гинко дървото е единственият жив представител на отдел Ginkgophyta, група голосеменни растения на възраст 270 милиона години. Поради геоложки катаклизми, само 3 или 4 вида са оцелели до периода Терциер (преди 65 милиона години). Изчезването на динозаврите, които са разпространявали големите семена на растението, вероятно също е повлияло на изчезването на останалите видове гинко растения.

6. Коелакант – 360 милиона години

 

До 1938г се е смятало, че коелакантът е изчезнал преди около 80 милиона години. Тези праисторически живи фосили някога са били предшественици на четириногите. Сега се смята, че двойнодишащите риби са най-близкият жив роднина на четириногите.

5. Мечоопашат – 445 милиона години

 

Мечоопашатът е останал общо взето непроменен от периода Ордовик. Това означава, че е живял на Земята през 74% от времето, през което изобщо е имало живот на планетата. Най-ранните видове мечоопашати са бродили по плитките крайбрежия поне 100 милиона години преди появата на динозаврите.

4. Наутилус – 500 милиона години

 

Този жив фосил е единственото главоного с черупка. Много отдавна наутилусите са били по-разнообразни и процъфтяващи, но днес са останали само шест вида, всички ограничени в Индийския и Тихия океан.

3. Медузи – 505 милиона години

 

Медузите принадлежат към група животни, в която са също коралите, хидрите, португалската галера, морските анемони и морските камшичета. Трудно стават на фосили, имайки предвид, че се състоят предимно от вода, но преди няколко години са били открити фосили, които доказват, че са по-стари отколкото се смяташе преди.

2. Водна гъба – 580 милиона години


 Водните гъби са древна животинска група, чиито произход може да бъде проследен до първите животни на планетата. Фосили на водни гъби на възраст 540 милиона години са били открити в Австралия, Китай и Монголия.

1. Цианобактерии – 2.8 милиарда години

 

Цианобактериите се считат за едни от първите форми на живот на Земята. Първите са се хранели със сулфати и метан, които са изобилствали в ранната атмосфера. Днешните цианобактерии са практически идентични с оригиналите. Оцелели са след всяко масово унищожение, включително Перм-Триас, при което измират 90% от видовете на планетата.

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1702