Рейтинг: 3.00
(2203)
Начало
Новини
Външно оценяване 7 клас 2013
Външно оценяване 2014
Външно оценяване 2015 г.
Целодневно обучение
Проект УСПЕХ
Какво е ЖИВОТЪТ?
Какво е ЩАСТИЕ?
Какво е ЛЮБОВ?
За град Ловеч
Изгледи от един малък, но красив град
Опознай БЪЛГАРИЯ
За патрона на училището
История на училището
Нашите учители
Седмично разписание 2срок
Календарен график
ЕТИЧЕН КОДЕКС на работещите с деца
Наши приятели
Oпознай света
Изумително
Безопасна работа в Интернет
Информационни технологии
Любопитно в областта на ИТ
Страница за РОДИТЕЛИ
За отношенията деца - родители
Страница за УЧИТЕЛИ
ПРАВАТА на детето
Конституция за тийнейджъри
За любознателните
НАЙ-......
Съвети
Годишен хороскоп
Какво означава името ти
Именни дни
Цвете на месеца
НАРОДНИ ПОСЛОВИЦИ И ПОГОВОРКИ
Любопитно за животните
Познавате ли това растение?
За любопитните
Още интересно
Други интересни факти
Албум на училището
Календар
Логопедичен кабинет
Интересни и полезни САЙТОВЕ
От тук можеш да научиш повече за ЕС
Творби на младите художници
Анкета
За контакти
Видео


Коментари На днешният ден.... Профил на купувача

Още интересно / Невидимите приятели

Невидимите приятели
11.10.10 22:21

Автор:hobyto.com
Социалните мрежи и понятието "приятелство"
   Един приятел за работа, един за парти и безброй за интернет: понятието приятелство приема в социалните мрежи ново значение, защото дори случайните познати с един клик се превръщат в "приятели". Такива ли са те наистина?
В лексикона ни от детството те бяха ясно подредени. Отпред - най-добрите приятели, в средата съучениците, а отзад - децата, харесвани по-скоро от родителите ни, отколкото от нас. Децата ясно обозначават приятелите си. Те си слагат приятелски ленти, пресичат хванати за ръка училищния двор и смесват кръвта си. Тези символи на особено тясна връзка изчезват с времето. Вместо в лексикона, днес подреждаме приятелите си във Фейсбук. Това е и нужно, защото с годините броят им постоянно расте. И воденето на статистика се затруднява.
Фейсбук и сие 
В социалните мрежи понятието "приятелство" приема едно ново значение. Резултатът е инфлация на употребата му и разширяване на смисъла. Дори беглото познанство се слага под общия знаменател "приятел". Но приятелството не е толкова лесно. То е една сложна конструкция, лесно ранима и разрушима. Изграждането му изисква време и търпение, подобно на партньорството.
Гърците първоначално наричат приятелство връзката между роднини или пък военни другари. Едва с Аристотел (384-322) то получава ранга на свободно избрана социална връзка. И все пак философът различава между връзки от чиста симпатия и такива от изгода. Американският психолог Хърб Голдбърг въвежда пък следното тройно понятие: чисто приятелство, приятелство поради изгода и такова с цел. Като само напълно идеални мотиви съответстват на чистото приятелство. 
В ерата на интернет нещата изглеждат другояче. Мрежата прави възможно поддържането и на далечни връзки, например чрез мейл и Скайп, а благодарение на Туитър и Фейсбук знаем дори какво са обядвали приятелите ни. Но комуникацията лице в лице не е заменима. Във Фейсбук ние по-скоро се представяме, запазвайки за себе си страха от безработица или проблемите с партньора, например. Тези пазим за доверените приятели.
"Отприятеляване" с един клик
И все пак: социалните мрежи са един дигитален манифест за приятелството. "Всички хора се нуждаят от приятели" е знаел още Аристотел, но изчисленията показват, че никой не може да поддържа контакт с повече от 150 приятели. Проучване показва, че на всеки 7 г. половината от тях биват заменени. Всъщност, 150 е едно по-скоро срамно число във Фейсбук. Тук много юзъри имат над 1.000 приятели.
"Завинаги твой" - така пишехме едно време в лексикона на приятел. Това обещание обаче трудно се спазва. Дори във Фейсбук. Тук ползваме не само функцията сприятеляване - с един клик е възможно и "отприятеляване".
 
Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1303