Рейтинг: 3.00
(2203)
Начало
Новини
Външно оценяване 7 клас 2013
Външно оценяване 2014
Външно оценяване 2015 г.
Целодневно обучение
Проект УСПЕХ
Какво е ЖИВОТЪТ?
Какво е ЩАСТИЕ?
Какво е ЛЮБОВ?
За град Ловеч
Изгледи от един малък, но красив град
Опознай БЪЛГАРИЯ
За патрона на училището
История на училището
Нашите учители
Седмично разписание 2срок
Календарен график
ЕТИЧЕН КОДЕКС на работещите с деца
Наши приятели
Oпознай света
Изумително
Безопасна работа в Интернет
Информационни технологии
Любопитно в областта на ИТ
Страница за РОДИТЕЛИ
За отношенията деца - родители
Страница за УЧИТЕЛИ
ПРАВАТА на детето
Конституция за тийнейджъри
За любознателните
НАЙ-......
Съвети
Годишен хороскоп
Какво означава името ти
Именни дни
Цвете на месеца
НАРОДНИ ПОСЛОВИЦИ И ПОГОВОРКИ
Любопитно за животните
Познавате ли това растение?
За любопитните
Още интересно
Други интересни факти
Албум на училището
Календар
Логопедичен кабинет
Интересни и полезни САЙТОВЕ
От тук можеш да научиш повече за ЕС
Творби на младите художници
Анкета
За контакти
Видео


Коментари На днешният ден.... Профил на купувача

НАЙ-...... / Най-скъпи

Най-скъпи
16.02.10 00:01

Автор:bgfactor.org
Най-скъпите музикални инструменти в света
 
Списанието Forbes изброява най-ценните музикални инструменти – от най-скъпата цигулка, до най-скъпия тромпет.
Едни от най-скъпите цигулки Страдивари – The Lady Tennant (горе) и The Kreutzer.
     В търсене на най-удачното вложение за парите си, богатите хора по света все по-често обръщат поглед към редките и ценни музикални инструменти, посочва Forbes. По правило, това са цигулки Страдивари, старинни китари или мандолини, но и по-нави инструменти, принадлежали на известни музиканти. Привлекателността на музикалните инструменти са обуславя не само от стабилното нарастване на цената им в бъдеще, но и от естетическите им плюсове, от които също може да се печели – всеки известен инструмент може да бъде даден под наем на не по-малко известен изпълнител за творенето на чудесна музика.
     От 1100-те цигулки, смятани за дело на маестро Страдивари, до наши дни са оцелеле около 650. И въпреки че на пазара се търсят и други прекрасни цигулки на майстори като Гуарнери и Амати, най-известни и скъпи безспорно са инструментите на Страдивари. Майсторът от Кремона обаче сигурно би бил наистина смаян, ако можеше да разбере, че негова цигулка е най-скъпият музикален инструмент в света. През 2005 г. цигулката Страдивари от 1699 г. Lady Tennant, бе продадена от аукциона Christie's за рекордната сума от $ 2,03 млн. През 1998 г. Christie's продава подобна на Lady Tennant цигулка Страдивари от 1698 г. за $ 880 хил., т. е. за 7 години, стойността на цигулките Страдивари, които дори не са от “Златния период” на италианския майстор след 1700 г., е нарастнала повече от 2 пъти и продължава да расте, посочва директорът на отдела за музикални инструменти в Christie's Кери Кийн (Kerry Keane). И това далеч не е таванът – на закрити частни търгове, инструментите на Антонио Страдивари (1644 - 1737) от “Златния период” достигат цена $ 6 млн.
 
     Най-скъпите музикални инструменти в света:
     При изготвянето на списъка са взети предвид само инструментите, продадени на открити аукциони. Рейтингът е съставен въз основа на цената на инструмента.
 
     Цигулката Страдивари The Lady Tennant 

     Най-скъпият музикален инструмент. Продадена на открит търг на Christie`s в Ню Йорк през април 2005 г. за $ 2,03 млн. Създадена от италианския виртуоз в Кремона през 1699 г. Един от първите й собственици е френският музикант-съвременик на Николо Паганини, Шарл Лафон. Получава името си в чест на шотландския промишлен магнат Чарлз Тенант, който я купува като подарък за съпругата си Маргарита Майлс през 1900 г.
 
 
     Цигулката Страдивари The Kreutzer
     Една от най-известните творби на Страдивари от “Златния период”, създадена през 1727 г. Продадена от Christie`s в Лондон през 1998 г. за около $ 1,58 млн. според тогавашния курс. Цигулката принадлежала на френския композитор и музикант Родолф Кройцер, откъдето получава и името си. Цигуларските умения на Кройцер били високо ценени от самия Бетовен, който му посвещава знаменитата “Кройцерова соната” – най-известната соната за цигулка и виолончело.
 
     Цигулката Страдивари The Mendelssohn
     Смята се, че тази цигулка с кървавочервена политура на корпуса е послужила за създаването на филма The Red Violin, разказващ за драматичния път през годините на “Червената цигулка”, създадена през XVI в. от знаменития майстор от Кремона Николо Бусоти. Оригиналът на Страдивари, създаден през 1720 г., бил собственост на банкерската фамилия Менделсон от Берлин, потомци на композитора Феликс Менделсон. Продадена през ноември 1990 г. на аукциона Christie`s в Лондон за около $ 1,78 млн. според тогавашния курс на долара.
 
     Пианото Steinway Model “Z” на Джон Ленън 
     Най-скъпото пиано в света. Според слуховете, именно на него легендата на “Бийтълс” съчинил песента Imagine. Инструментът, създаден в Хамбург, бе продаден през октомври 2000 г. на поп.звездата Джордж Майкъл за $ 2,08 млн. Направеното от орехова дървесина пиано все още пази по капака си следите от цигарите на Ленън.
Китарата “Блеки” на краля на блуса Ерик Клептън.
 
     Виолончелото на Страдивари Bonjour
     Най-скъпото виолончело в света. Инструментът е създаден през 1696 г. и екръстен на френския виолончелист от XIX в. Абел Бонжур. Последният му собственик го купува през есента на 1999 г. от аукциона Christie`s за $ 1,03 млн. В момента е прибрано в качеството на паричен залог от банката Canada Council for the Arts Instrument Bank. Сред останалите известни виолончела Страдивари са Davidov, собственост на челистите Йо-Йо Ма, и Duport, собственост на известния руски композитор и челист Мстислав Ростропович.
 
     Китарата Blackie на фирмата Stratocaster 

     Инструментът, подарен на Ерик Клептън от производителите, стана най-скъпата китара в света през юли 2004 г., когато бе продадена за $ 959 500. Тогава “Бавната ръка” Клетън продаде няколко свои китари на обща стойност $ 7,44 млн. Цялата печалба от търга отиде за подпомагането на медицинския център за лечение на вредни навици в Антигуа, основан от Клептън през 1998 г.
 
     Клавесинът Couchet
     Най-скъпият клавесин. Направен в Антверпен от един от водещите производители на клавишни инструменти в периода XVI-XVII в., семейството Ruckers-Couchet. Клавесинът, създаден през 1679 г., е продаден на аукциона Sothesby`s през 2001 г. за $ 267 500 ($ 390 550 според тогавашния курс на долара).
 
     Ударната секция на барабаниста Кийт Муун
     Най-скъпите барабани. Става въпрос за част от ударната секция, изготвена по поръчка през 1968 г. за барабаниста на The Who Кийт Муун, известен с прякора си “Смахнатият Муун” (Moon the Loon). Муун е известен с невъздържаното си поведение както на сцената, така и извън нея, благодарение на което се сдобива със званието “Най-големия хулиган в света на рока”. Барабанистът често потрошава ударните си по време на концерти, но тази част от секцията била спасена от разрушителните му наклонности. Вероятно по тази причина, барабаните били продадени на аукциона Christie's в Лондон през 2004 г. за рекордната сума от $ 252 483.
 
     Платинената флейта Powell
     Най-скъпата флейта. Инструментът бил направен от платина през 1939 г. от Verne Q. Powell Company, по поръчка на най-знаменития флейтист от този период, Уилям Кинкейд, свирил във Филхармоничния оркестър на Филаделфия от 1921 по 1960 г. Инструментът събрал овациите на Световното изложение през 1939 г. в Ню Йорк и е споменат в дневниците на Анди Уорхол. Продаден от Christie's през 1986 г. за $ 187 000.
 
     Тромпетът Dizzie Gillespie's Martin Committee 

     Най-скъпият тромпет. Името му е свързано и с необичайния дизайн, разработен от Гилдията на производителите на медни инструменти, по поръчка на джаз-бенда Martin Band Instrument Company. Моделът се радва на голямо търсене на музикалния пазар сред джазмените от края на 40-те до средата на 60-те години на миналия век. Виртуозът на бибопа, Дизи Гилеспи ползва въпросния инструмент през цялата си кариера, като на такива тромпети са свирили и други виртуози като Майлс Дейвис и Чет Бейкър. Тромпетът на Гилеспи е продаден на търг в Ню Йорк още през 1955 г. за $ 55 000.
 
Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1436