Рейтинг: 3.00
(2203)
Начало
Новини
Външно оценяване 7 клас 2013
Външно оценяване 2014
Външно оценяване 2015 г.
Целодневно обучение
Проект УСПЕХ
Какво е ЖИВОТЪТ?
Какво е ЩАСТИЕ?
Какво е ЛЮБОВ?
За град Ловеч
Изгледи от един малък, но красив град
Опознай БЪЛГАРИЯ
За патрона на училището
История на училището
Нашите учители
Седмично разписание 2срок
Календарен график
ЕТИЧЕН КОДЕКС на работещите с деца
Наши приятели
Oпознай света
Изумително
Безопасна работа в Интернет
Информационни технологии
Любопитно в областта на ИТ
Страница за РОДИТЕЛИ
За отношенията деца - родители
Страница за УЧИТЕЛИ
ПРАВАТА на детето
Конституция за тийнейджъри
За любознателните
НАЙ-......
Съвети
Годишен хороскоп
Какво означава името ти
Именни дни
Цвете на месеца
НАРОДНИ ПОСЛОВИЦИ И ПОГОВОРКИ
Любопитно за животните
Познавате ли това растение?
За любопитните
Още интересно
Други интересни факти
Албум на училището
Календар
Логопедичен кабинет
Интересни и полезни САЙТОВЕ
От тук можеш да научиш повече за ЕС
Творби на младите художници
Анкета
За контакти
Видео


Коментари На днешният ден.... Профил на купувача

Други интересни факти / За костенурката

За костенурката
22.09.09 10:26

Символът на костенурката

Костенурката е най-древният символ на Земята. Тя е олицетворение на божествената енергия и на вечността на планетата Земя. Костенурката е митологичен обект във всички древни култури.

В Далечния Изток, горната част на черупката е символ на небето, а долната - на Земята, така чрез черупката си, митологична същност на костенурката обединява енергията на небето и на Земята. Едновременно с това костенурката е творение на брега: тя живее и на земната повърхност, и във водата. Често в източните култури костенурката се споменава и като пазител на небесните врати.

В китайската култура костенурката е едно от четирите животни, които олицетворяват  водата и се считат за образец на света. Огънатата горна част на черупката символизира небето, а плоската долна част Земята, така както са си я представяли тогава китайците. Според древните вярвания костенурката носи света на гърба си, като нейните четири крака символизират четирите края на Земята. Тя е символ на плодородието, жизнеността, както и на голямо търпение. Китайците считат, че тези животни предсказват бъдещи събития и се опитват да ги разчитат по плочките на черупката й.

 В японската култура костенурка е символ на дълголетие и добро благосъстояние, а според преданията, да видиш костенурка носи 10 000 години щастие.

За коренното население на Америка, костенурката е свързвана с лунния цикъл и оттам със силата на женската енергия. Черупките на някои видове костенурки имат по 13 плочки, колкото е и броят на пълнолунията (или новолунията) в лунния календар, макар и те да са променливи всяка година. Именно тази връзка визира търсенето на произхода на женската енергия, като във вярванията костенурка олицетворява първичната майка.

За индианците костенурката символизира връзката между племето и неговите предци. Те виждат в твърдата външната обвивка, която защитава едно живо същество, аналогия с тяхната майка - Земята, която също е субект на живот.

Сиуксите, например вярват, че светът представлява огромна сухоземна костенурка, която плава във водите на безкраен океан.

За Ацтеките, костенурките са символ на малодушие и горделивост – твърди отвън, но меки отвътре.

В индийските митове, сухоземната костенурка Чуква носи на плещите си Земята. Костенурката също така олицетворява Създателя и притежателя на Земята и всичко на нея. Според древно писание срам и позор грози този, който консумира или подкрепя убиването на костенурките.

В Полинезия костенурката е символ на плодородие и на дълъг живот.

В Африка костенурка се появява в обредите, символ на женската плодовитост.

В западна Европа, по време на ранното християнство, смятали костенурките за символ на злите сили, които се появявали по време на война.

В древна Елада, като олицетворение на мощта на водите, костенурка е била емблема на Афродита или Венера в Гръко-римската митология.

И в заключение:

Интерес предизвиква разказът на един американски изследовател. В последния ден на своето пребиваване при коренното население, към него се доближила местна жена и с радост му съобщила, че същата сутрин една костенурка била преминала пътя й. Тя считала това за наистина хубаво знамение, което предвещавало „лек път и сполука”. Изследователят, затрогнат от нейната дълбока вяра, споделя, че за него вълнението на тази жена е било важно напомняне колко силен е символът и колко голямо е било и остава културното значение на костенурките и до наши дни.

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1023