Рейтинг: 3.00
(2203)
Начало
Новини
Външно оценяване 7 клас 2013
Външно оценяване 2014
Външно оценяване 2015 г.
Целодневно обучение
Проект УСПЕХ
Какво е ЖИВОТЪТ?
Какво е ЩАСТИЕ?
Какво е ЛЮБОВ?
За град Ловеч
Изгледи от един малък, но красив град
Опознай БЪЛГАРИЯ
За патрона на училището
История на училището
Нашите учители
Седмично разписание 2срок
Календарен график
ЕТИЧЕН КОДЕКС на работещите с деца
Наши приятели
Oпознай света
Изумително
Безопасна работа в Интернет
Информационни технологии
Любопитно в областта на ИТ
Страница за РОДИТЕЛИ
За отношенията деца - родители
Страница за УЧИТЕЛИ
ПРАВАТА на детето
Конституция за тийнейджъри
За любознателните
НАЙ-......
Съвети
Годишен хороскоп
Какво означава името ти
Именни дни
Цвете на месеца
НАРОДНИ ПОСЛОВИЦИ И ПОГОВОРКИ
Любопитно за животните
Познавате ли това растение?
За любопитните
Още интересно
Други интересни факти
Албум на училището
Календар
Логопедичен кабинет
Интересни и полезни САЙТОВЕ
От тук можеш да научиш повече за ЕС
Творби на младите художници
Анкета
За контакти
Видео


Коментари На днешният ден.... Профил на купувача

Други интересни факти / За парите

За парите
23.08.09 23:38

Автор:zamamaimen.com
Топ 10 любопитни факта за парите
 
 
 
Най-голямата банкнота
Най-голямата отпечатана в света парична банкнота е филипинското песо с номинал 100 000, изработено по заповед на правителството през 1998 година в чест на стогодишнината от независимостта на страната от Испания. Банкнотата била предназначена само за колекционери и струвала 3,700 долара.
 
Първият банкомат в света
Първият модел на банкомат е създаден и инсталиран в Лондон през 1967 година по идея на изобретателя Джон Шепърд-Барон, който, също като Архимед, бил сполетян от просветление за изобретението, докато стоял във ваната си. Изключително новаторска машина за времето, в което е създадена!
 
Първите хартиени пари
Хартиените банкноти се появяват за пръв път в Китай, употребени били от династията Танг, управлявала между 618 и 907 г. Това прави близо пет века преди практиката на хартиените банкноти да стане популярна и широко използвана в Европа през 17 век. От Китай идва и думата „кеш“ (букв. парична наличност), тя била използвана за кръгли бронзови монети с квадратни дупки, използвани по времето на Танг.
 
Една на милион
Най-голямата банкнота, поръчана от Банката на Англия, е със стойност 1 милион паунда и е отпечатана през 1948 година като временна парична мярка след икономическите промени след Втората световна война. Само след няколко месеца отпечатаните банкноти били унищожени, няколко от тях успели да се спасят в ръцете на частници. Наскоро една от въпросните банкноти беше продадена на търг за 120 хиляди долара.
 
Произходът на $
Никой не знае откъде произхожда знакът на американския долар $. Едно от предположенията е, че е свързан с знакът, който бил използван за разграничаването на мексиканското от испанското песо (Р с изписано отгоре S). Но така или иначе, факт е, че знакът на долара никъде не се появява отпечатан върху доларовите банкноти.
 
Животът на банкнотите
Колкото по-малка е стойността на банкнотата, толкова по-бързо се харчи тя. Установено е, че банкнота от 1 долар в САЩ се износва за 1 година, а банкнота от 100 – за седем. Но пък стимулът да се харчи по-бързо стодоларовата е, че с всеки изминал ден се обезценява.
 
Американските „фалшиви“ ченгета
След Гражданската война в Америка назрял един сериозен проблем – фалшивите пари. Повече от една трета от всички банкноти били фалшиви. Правителството трябвало да предприеме нещо и през 1865 година създало специално подразделение на Министерството на финансите, което да се бори с фалшификацията на банкноти. Тази агенция още съществува и е позната предимно със служителите си с тъмни костюми и черни джипове – Американските тайни служби, които защитават най-висшестоящите служители в държавата, включително и президента.
 
Всичко е за Елизабет
От Австралия до Тринидад и Тобаго ликът на английската кралица Елизабет II огрявал банкнотите на общо 33 страни – това прави Елизабет личността с най-много „собствени“ банкноти в света. През годините 26 различни изображения на Елизабет са се появявали на банкнотите в Англия и нейните бивши колонии.
 
Мръсни пари
Изследване в Щатите показва, че солидна част от количеството банкноти в страната носят следи от кокаин. Защо е така? Голяма част от тези пари са били в досег с наркопласьори, които имат по ръцете си следи от дрога. Друга част пък са били използвани като сламки за смъркане на кокаин. Същите тези банкноти могат да пренесат остатъците от дрога върху други, с които са в допир.
 
Нацията на инфлацията
Това е Зимбабве, където инфлацията достига 231 милиона процента през 2008 година и един хляб струва 300 милиарда зимбавийски долара. Започват да се печатат банкноти с номинал 1 милион долара. Хартията за отпечатване на пари е в недостиг. Представете си само колко банкноти са били необходими за един хляб и няколко яйца...
 
Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1437