Рейтинг: 3.00
(2203)
Начало
Новини
Външно оценяване 7 клас 2013
Външно оценяване 2014
Външно оценяване 2015 г.
Целодневно обучение
Проект УСПЕХ
Какво е ЖИВОТЪТ?
Какво е ЩАСТИЕ?
Какво е ЛЮБОВ?
За град Ловеч
Изгледи от един малък, но красив град
Опознай БЪЛГАРИЯ
За патрона на училището
История на училището
Нашите учители
Седмично разписание 2срок
Календарен график
ЕТИЧЕН КОДЕКС на работещите с деца
Наши приятели
Oпознай света
Изумително
Безопасна работа в Интернет
Информационни технологии
Любопитно в областта на ИТ
Страница за РОДИТЕЛИ
За отношенията деца - родители
Страница за УЧИТЕЛИ
ПРАВАТА на детето
Конституция за тийнейджъри
За любознателните
НАЙ-......
Съвети
Годишен хороскоп
Какво означава името ти
Именни дни
Цвете на месеца
НАРОДНИ ПОСЛОВИЦИ И ПОГОВОРКИ
Любопитно за животните
Познавате ли това растение?
За любопитните
Още интересно
Други интересни факти
Албум на училището
Календар
Логопедичен кабинет
Интересни и полезни САЙТОВЕ
От тук можеш да научиш повече за ЕС
Творби на младите художници
Анкета
За контакти
Видео


Коментари На днешният ден.... Профил на купувача

Съвети / Когато сме тъжни

Когато сме тъжни
18.03.08 23:45

Автор:admin

Чувство на тъга

 
Чувството на тъга е болезнена емоционална реакция при смъртта на любим човек, но е неизбежна част от живота. Други трагични събития като развод, загуба на работата или дома също провокират подобни чувства, Хората преживяват тъгата по различен начин, но всички преминават през едни и същи етапи след тежка загуба.

Чувството на тъга варира по сила в зависи-мост от това, колко тежка е загубата и в какво душевно състояние е бил човекът, който я е изпитал. Повечето хора, преживели такъв труден момент, намират утеха в присъствието на приятел или роднина, който да ги изслуша внимателно и да ги подкрепя.

ПРОФИЛАКТИКА
Не съществува начин за предотвратяване на чувството за загуба, но е възможно да се смекчат най-тежките последици, свързани с него. За целта подобрете взаимоотношенията си с роднини и приятели. Това ще ви предпази от горчивата болка, породена от съжалението, гнева или неудовлетворението заради «нещо недовършено», което сте оставили.
Етапи на скръбта
Повечето хора преминават през 4 етапа на тъга, който следват един след друг или отчасти съвпадат.
1. Чувство на вцепенение характеризира първия етап на състоянието, когато смъртта и загубата изглеждат нереални. Възможно е да се появи и несъзнателното им отричане. Етапът трае от няколко дни до няколко месеца.
2. Щом излезете от вцепенението, може да попаднете във водовъртеж от чувства, защото се изправяте срещу реалния факт на загубата.
3. Тези бурни емоции могат да отстъпят място на продължителна депресия, понякога съпътствана и от физически оплаквания: безсъние, главоболие и загуба на апетит.
4. Бавно и непредсказуемо, първо от време на време, а след това все по-често ще влизате в нормалния си ритъм на живот, докато приеме-те загубата и започнете да мислите положително за бъдещето. И все пак, дори години по-късно, ще е нормално все още да усещате тъга, а загубата да ви се струва съвсем скорошна.

ЛЕЧЕНИЕ
Грижете се за себе си по време на този нестабилен в емоционално отношение период. Не губете надежда, че един ден ще дойдат и по-добри времена.
Хранителен режим и добавки: Ако сте загубили апетит, хранете се в компанията на друг човек и приемайте добавки от мултивитамини и минерали.

Билколечение: Всекидневният прием на жълт кантарион влияе добре на депресията. При тревожни състояния опитайте валериана, пасифлора или лайка.


Физическа активност
Упражненията повишават нивата на естествените химически вещества, отговорни за доброто настроение (ендорфини). Ходенето пеша, особено в компанията на приятел, и слънчевите бани влияят благотворно върху настроението.


Релаксация
Добре е да изразявате чувствата си, особено ако ги таите в себе си. Отделяйте време, през което да останете сами и на спокойствие. Може да ви подейства благотворно да се занимавате с визуализация.

Йога и медитация
Редовните занимания с йога, дихателни упражнения и медитация помагат да си възвърне-те емоционалното равновесие. Йогата ви на-сърчава да разкриете болезнените си чувства, конто таите в себе си, за да приемете загубата.

Друга терапии
Психотерапевт или свещеник могат да ви окажат подкрепа и да ви окуражат да говорите за чувствата си, особено ако нямате доверен човек до себе си. Терапии, основани на творчески занимания, също дават израз на чувствата.

КОГА ДА ПОТЪРСИТЕ МЕДИЦИНСКА ПОМОЩ
• Продължителното състояние на тъга влияе зле на работата или взаимоотношенията ви.
• Преживявате тежка депресия.

Незабавно потърсете лекар, ако;
• У вас се породи желание за самоубийство.
 
Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1227