Рейтинг: 3.00
(2203)
Начало
Новини
Външно оценяване 7 клас 2013
Външно оценяване 2014
Външно оценяване 2015 г.
Целодневно обучение
Проект УСПЕХ
Какво е ЖИВОТЪТ?
Какво е ЩАСТИЕ?
Какво е ЛЮБОВ?
За град Ловеч
Изгледи от един малък, но красив град
Опознай БЪЛГАРИЯ
За патрона на училището
История на училището
Нашите учители
Седмично разписание 2срок
Календарен график
ЕТИЧЕН КОДЕКС на работещите с деца
Наши приятели
Oпознай света
Изумително
Безопасна работа в Интернет
Информационни технологии
Любопитно в областта на ИТ
Страница за РОДИТЕЛИ
За отношенията деца - родители
Страница за УЧИТЕЛИ
ПРАВАТА на детето
Конституция за тийнейджъри
За любознателните
НАЙ-......
Съвети
Годишен хороскоп
Какво означава името ти
Именни дни
Цвете на месеца
НАРОДНИ ПОСЛОВИЦИ И ПОГОВОРКИ
Любопитно за животните
Познавате ли това растение?
За любопитните
Още интересно
Други интересни факти
Албум на училището
Календар
Логопедичен кабинет
Интересни и полезни САЙТОВЕ
От тук можеш да научиш повече за ЕС
Творби на младите художници
Анкета
За контакти
Видео


Коментари На днешният ден.... Профил на купувача

Любопитно в областта на ИТ / История на CD

История на CD
28.08.07 00:22

Автор:admin

Кратка история на CD-то

Първият компакт-диск e произведен преди 25 години в Германия и плод на съвместните усилия на технологичните гиганти Philips и Sony.
 

Проектът „compact disc" стартира през1978 г. след провала на Philips в своя опит за създаване на видео диск. Всъщност неосъщественият през 70-те години проект за създаването на видео дискове дава на света идеята за използването на лазерните технологии за разчитане на информация от разстояние без физически контакт с нейния носител. Разработката на несполучливия видео диск започва още през 1969 г. и е вдъхновена от италианеца Антонио Рубиани, който демонстрира прото-видео диск цели дванадесет години по-рано - през 1957г.     

  През 1970г. Philips започват работа над проекта ALP (audio long play) съставляващ дисково базирана аудио система, чиято основна цел е да се превърне във високотехнологична алтернатива на доминиращите по това време винилови плочи.

Лу Отънс, техническият  директор на аудио подразделението на Philips е един от първите, които споделят, че ALP дискът ще бъде значително по-малък от виниловите носители на аудио записи и ще побира музика с общо времетраене около час. Не след дълго възниква идеята за поддръжка на куадрофоничен звук, но екипът скоро я изоставя, тъй като за  целта диаметърът на диска трябва да нарастне до незадоволителните 20 см.          

 През 1977 Philips се съсредоточават значително по-сериозно върху разработката на новия аудио формат. Сериозни дискусии поражда и наименованието на новия продукт. Основните предложения са няколко, измежду които се открояват - Mini Rack, MiniDisc, и Compact Rack. Въпреки това екипът възприема компромисен вариант и новият звуков носител е кръстен Compact Disc. Решението е продиктувано от тънкия психологически момент, че по този начин дигиталният носител ще се свързва в съзнанието хората с образа на предходен успешен продукт - Compact Cassette.

 През месец март 1979г. Philips свикват специална пресконференция, която основна цел е да демонстрира качеството на CD звука и успешната насока на развитие на проекта. Седмица по-късно представители на компанията отпътуват за Япония, където министерството на индустрията и технологията е свикало конференция с цел вземането на решение за създаване на единен стандарт за аудио диск. Philips вземат дейно участие в преговорите, в резултат на които е сключена сделка с Sony. Първоначалните планове на Philips са дискът да е с диаметър от 11,5 см. но те се променят поради изискването на Sony новия продукт за побира цялата девета симфония на Бетовен. И тъй като най-дългия наличен запис на деветата симфония в архивите на Polygram е с времетраене 74 минути се налага Philips да увеличат диаметъра до 12 см.   

 През 1980 Philips и Sony създават своя съвместен продукт - Red Book който поставя всички познати ни днес CD стандарти. От този момент нататък договореностите между двете компании са изпълнение и всяка от тях започва разработка на собствени CD плеъри.  

 През април 1982 Philips представят своя първи CD плеър а Лу Отънс гордо заявява: „От днес конвенционалните грамофони са отживелица."

 Първите CD записи с комерсиален успех са албумът The Visitors на Abba и Алпийската симфония на Рихард Щраус. Въпреки това Щатските звукозаписни лейбъли са скептично настроени. За тяхно опровержение само година след старта на новия формат на пазара са достъпни над 1000 различни CD заглавия.

  През 1985г. на пазара се появява албумът Brothers In Arms на рок бандата Dire Straits, които постига нечуван дотогава успех и продава над един милион копия. До ден днешен Brothers In Arms е все още най-успешния CD албум, излизал някога.

 През 2000г. световните продажби на CD албуми удрят рекордните 2 455 милиарда. Пред изминалата 2006 продажбите обаче отчитат сериозен спад - продадени са едва  1 755 милиарда диска

 

 

 DVD е вид оптичен носител на информация (диск), а също и стандарт за запис на данни върху оптичен диск. DVD е съкращение от Digital Versatile Disk (Цифров многоцелеви диск). Техническата спецификация на DVD-ROM диск и DVD възпроизводител е готова окончателно през 1995 г. През следващата година излизат на пазара първите DVD дискове и плеери.

В момента DVD стандартът е масово разпространен и достъпен. Използва се главно за разпространение на филми и мултимедия. За разлика от обикновения CD диск, DVD носителят е защитен с допълнителни технологии срещу презапис и пиратстко разпространение, като DVD Region Code, CSS (Content Scrambling System) и др. Поради бума на информационния обмен са създадени нови HD-DVD (High Definition DVD) и BD (BlueRay Disc) технологии, които тепърва набират скорост, но едва ли ще изместят скоро DVD стандарта. В момента масово се продават устройства както за четене на DVD дискове, така наречените DVD възпроизводители, така и такива за записване, както за компютри, така и за системи за домашно кино. Според физическия формат DVD дисковете се делят на следните типове: DVD-ROM, DVD-R, DVD-RW, DVD-RAM, DVD+R, DVD+RW, като почти всички нови устройства на пазара могат да разчитат всеки един от горе изброените типове носители (домашните DVD плеери по принцип не могат да четат DVD-RAM). Според информацията, която съдържат, DVD дисковете се подразделят на DVD-Video, DVD-Audio или DVD-ROM (за данни).

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.2226