Рейтинг: 3.00
(2203)
Начало
Новини
Външно оценяване 7 клас 2013
Външно оценяване 2014
Външно оценяване 2015 г.
Целодневно обучение
Проект УСПЕХ
Какво е ЖИВОТЪТ?
Какво е ЩАСТИЕ?
Какво е ЛЮБОВ?
За град Ловеч
Изгледи от един малък, но красив град
Опознай БЪЛГАРИЯ
За патрона на училището
История на училището
Нашите учители
Седмично разписание 2срок
Календарен график
ЕТИЧЕН КОДЕКС на работещите с деца
Наши приятели
Oпознай света
Изумително
Безопасна работа в Интернет
Информационни технологии
Любопитно в областта на ИТ
Страница за РОДИТЕЛИ
За отношенията деца - родители
Страница за УЧИТЕЛИ
ПРАВАТА на детето
Конституция за тийнейджъри
За любознателните
НАЙ-......
Съвети
Годишен хороскоп
Какво означава името ти
Именни дни
Цвете на месеца
НАРОДНИ ПОСЛОВИЦИ И ПОГОВОРКИ
Любопитно за животните
Познавате ли това растение?
За любопитните
Още интересно
Други интересни факти
Албум на училището
Календар
Логопедичен кабинет
Интересни и полезни САЙТОВЕ
От тук можеш да научиш повече за ЕС
Творби на младите художници
Анкета
За контакти
Видео


Коментари На днешният ден.... Профил на купувача

Страница за РОДИТЕЛИ / За доброто и лошото

За доброто и лошото
21.07.07 18:59

Автор:rozali.com

Как да научим децата да

различават доброто и лошото

Възпитателните методи трябва да бъдат съобразени с възрастта на детето.

Предлагаме ви няколко способа, с помощта на които може да покажете на детето кое поведение е правилно и кое – недопустимо


1 година
В тази възраст няма да успеете да обясните на детето кое е “бяло” и кое - “черно”. Единствено със собствените си постъпки може да показвате правилните модели на поведение. Освен това, чрез проявата на любов и ласки по отношение на детето ще му помогнете да израсте пълноценна и уверена личност.

1-2 години
Вашата основна тактика не трябва да бъде да се карате на детето, че се държи лошо, а да предотвратявате ситуациите, в които е възможно детето да реагира лошо. Например, ако не искате да сваля вещи от шкафа, просто махнете вещите от там. Ако не искате да яде сладко преди обяд или вечеря, не ходете с него в магазина преди да се е нахранило.
В тази възраст детето трудно задържа вниманието си продължително време, трудно му е да обясни каквото и да било, затова сложните дисциплинарни мерки могат да доведат до нежелан ефект.

2-4 години
Децата в тази възраст не възприемат абстрактни понятия като “щедрост”, “истина” и т.н. Затова давайте на детето реални примери. Бъдете твърди, когато се противопоставяте на нежелани постъпки, но го правете спокойно и доброжелателно.

4-5 години
Това е най-благодатната възраст, когато можете да научите детето на понятията “добро” и “лошо”. Децата в тази възраст много добре възприемат простите обяснения. Вече може да им обясните и понятия като “щедрост”, “честност” и др. Продължавайте да показвате примери на детето и най-добре, ако примерът сте самата вие. Децата в тази възраст се стремят да приличат на близките им хора, опитват се да предизвикат радост и положителна реакция у родителите си, така че колкото по-често хвалите детето в тази възраст, толкова по-добре. Не оставяйте без внимание и поощрение доброто поведение – това е и основният метод на възпитание в тази възраст.

6-8 години
У децата се развива социална осъзнатост. Те започват да разбират, че другите също имат права и че в обществото съществуват правила, които е необходимо да следват.

8-11 години
В тази възраст върху развитието на детето силно влияние оказват външните фактори като училището и приятелите. Детето започва да формира мнения, различни от вашите, може да се противопостави на вашите убеждения и да ги оспорва. Това е нормален процес на оформяне на неговата личност. Това, което вие трябва да правите, е да останете непреклонна в основополагащите разсъждения и да бъдете по-гъвкава по отношение на по-маловажните въпроси. Обсъждайте с детето задълженията и отговорностите му в семейството, училището, обществото, приятелите. В тази възраст важна роля играе половото възпитание.

12-17 години
Най-сложната възраст, когато подрастващите започват да се противопоставят на всичко и всички. Ако детето от ранна възраст е видяло примери на правилно поведение и в него са възпитавани определени морални качества, вероятността то да ги съхрани за цял живот е много висока. В тази възраст основната ви задача е да поддържате открити отношения с детето, да обсъждате проблемите, успехите и пр. Главното е детето да не се отделя (емоционално) от вас. Важно е също да не се ядосвате и сърдите, когато детето започне да оспорва общоприети норми и правила на поведение и да не мислите, че това, на което сте го учили и възпитавали е безвъзвратно загубено и забравено. Не, това просто е период, когато детето проверява доколко са действени и адекватни вашите убеждения, в които сте се го възпитавали през цялото това време.

18 години и нататък
В тази възраст децата, вече превърнали се в млади хора, са оформили собствена система от възгледи за живота. Същевременно, животът продължава да ги изправя пред дилеми, в решението на които може да им е необходима и вашата морална помощ и подкрепа, затова е много важно да съхраните откритите отношения с тях.


Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1354